Uwaga!!! Do 28 lutego 2020 r. można składać wnioski na dofinansowanie inwestycji w OZE zlokalizowanych w woj. Lubelskim.
Można dostać dotację na poziomie blisko 65% inwestycji !
To ostatnia taka okazja. Zapraszamy zainteresowanych. Sami również przygotowujemy własne projekty – nie chcemy zmarnować szansy.
Działanie 4.2. Produkcja energii z OZE w przedsiębiorstwach,
Wnioski można składać w terminie od 13.01.2020 r. do 28.02.2020 r.
Miejsce składania wniosków: Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie,
ul. Wojciechowska 9a, 20-704 Lublin
Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego 2014-2020 (LSI2014).
Beneficjenci:
- Spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki,
- Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu).
Na co można otrzymać dofinansowanie
Dofinansowanie przeznaczone jest w szczególności na:
- Budowa i przebudowa instalacji służącej do produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych;
- Budowa instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw drugiej i trzeciej generacji;
- Budowa i modernizacja dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych w pełni dedykowanych przyłączeniu nowych jednostek wytwórczych energii z OZE, w tym budowa przyłączy dedykowanych planowanym do przyłączenia nowym jednostkom wytwarzania energii z OZE (w ramach budowy i modernizacji sieci);
- Budowa lokalnych, małych źródeł energii produkujących zarówno energię elektryczną, jak i ciepło z OZE na potrzeby lokalne, niewymagająca przesyłania jej na duże odległości;
- Poprawa sprawności wytwarzania ciepła poprzez zmianę źródeł ciepła na jednostki wysokosprawnej kogeneracji z OZE dzięki budowie nowych instalacji wysokosprawnej kogeneracji z OZE lub przebudowie istniejących instalacji na wysokosprawną kogenerację z OZE (kogeneracja rozproszona oparta na zidentyfikowanych lokalnych zasobach).
Do wsparcia kwalifikują się inwestycje w jednostki, których moc mieści się w zakresie:
– energia wodna (do 5 MWe),
– energia wiatru (do 5 MWe),
– energia słoneczna (do 2 MWe/MWt),
– energia geotermalna (do 2 MWt),
– energia biogazu (do 1 MWe),
– energia biomasy (do 5 MWt/MWe),
– energia z instalacji wysokosprawnej kogeneracji (do 1 MW).
Alokacja przeznaczona na konkurs wynosi 45 372 600,00 PLN w tym rezerwa finansowa na procedurę odwoławczą 2 268 630,00 zł.
Intensywność pomocy:
– Mikro i małe przedsiębiorstwa: 80%
– Średnie przedsiębiorstwa: 70%
– Duże przedsiębiorstwa: 60%
Wyjątek stanowią projekty typu – budowa nowych instalacji OZE do wytwarzania energii elektrycznej, w których planowana średnia produkcja netto energii elektrycznej w okresie trwałości projektu jest mniejsza niż 400 MWh/rok (dotyczy produkcji energii elektrycznej, której źródłem są: wiatr, słońce, woda) oraz instalacji o mocy mniejszej niż 50 kWe (dotyczy produkcji energii elektrycznej, której źródłem są: biomasa, biogaz).
Intensywność pomocy w tym przypadku wynosi :
– Mikro i małe przedsiębiorstwa: 65%
– Średnie przedsiębiorstwa: 55%
– Duże przedsiębiorstwa: 45%
Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu
– dla przedsiębiorstw z sektora MŚP: 2 500 000,00 PLN
– dla przedsiębiorstw spoza sektora MŚP: 3 000 000,00 PLN